آرشیو اخبار

 
اقتصاد > مسکن - از کل تسهیلات بانکی، سهم تسهیلات بخش مسکن باید به حدود 15 درصد یعنی بیشتر از 45 هزار میلیارد تومان در سال برسد تا اهداف در نظر گرفته شده برای این بخش امکان پذیر گردد. به گزارش مریم یعقوبی: بازار مسکن سال 94 را در رکود سپری کرد و مانند سال 93 چشم انداز روشنی از رونق و افزایش سرمایه گذاری در آن دیده نمی شد. این رکود که اتفاقی مجزا از فضای کلی حاکم بر اقتصاد کشور نبود البته تشدید رکود در بسیاری از حوزه های مولد دیگر را نیز به دنبال داشت. به همین خاطر دولت با اتکا به برنامه های وز
علی چگینی ، مدیرکل برنامه ریزی و اقتصاد وزارت مسکن در مورد قیمت مسکن در سال 95 اعلام کرد: پیش بینی ما این است که قیمت ها تا بهار سال آینده هم ثابت بماند.
به گفته بازرس انجمن صنفی انبوه سازان مسکن استان تهران، وضعیت ساخت و ساز در نیمه دوم امسال مربوط است به عملکرد دستگاه های ذیربط و باید گفت این وضعیت در نیمه دوم سال سخت تر خواهد بود.
اقتصادنیوز نوشت: وزیر راه و شهرسازی می‌گوید که قیمت زمین، حدود 60 درصد قیمت تمام شده مسکن را به خود اختصاص می‌دهد که این موضوع در میان واحدهای لوکس تا 90 درصد هم پیش‌می‌رود.حال این پرسش مطرح است که آیا این میزان هزینه زمین منطقی است یا خیر؟
با لغو تحریم ها و چشم انداز کاهشی نرخ ارز و دلار در کشور اکنون گره بازار مسکن را کورتر شده است.بازار مسکن دیگر از تب و تاب افتاده است. روز به روز از تعداد خریداران مسکن کم می شود و بر فروشندگان بازار افزوده تر می شود. پیشی گرفتن عرضه مسکن بر تقاضا سبب شده است تا وضعیت بازار با رکودی بی سابقه گره بخورد.
خرداد ماه امسال بیشترین قیمت یک متر مربع بنای مسکونی تهران با 7 میلیون و 800 هزار تومان مربوط به منطقه یک و ارزان‌ترین آن با 2 میلیون و 120 هزار تومان مربوط به منطقه 18 است.
عدم اشراف سیاست گذاران بر شرایط اقتصادی خانوارهای کشور سبب شده است تا طرح های مبتنی بر پس انداز برای تأمین مسکن شکست خورده تلقی شوند که میزان متوسط ۱۸ میلیون به ازای هر حساب نشان دهنده این امر است.
با گذشت بیش از یک سال از روند کاهشی تورم و رسیدن آن به رقمی در مرز 20 درصد، برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که نرخ تورم به مرز 15 درصد خواهد رسید و از آن پس در همین رقم متوقف خواهد شد. از سوی دیگر، تشدید روند رکود در اقتصاد ایران نیز شرایطی را به وجود آورده که فعالان اقتصادی را به انتظار نتایج مذاکرات هسته‌ای ایران در آذرماه نشانده است. این در شرایطی است که ایران و آمریکا به‌زودی در مسقط، پایتخت عمان برای مذاکرات رودررو آماده می‌شوند و از آنجا که موضوع مذاکرات هسته‌ای، ‌تاثیر بالایی بر شاکله اقت
وزیر راه و شهرسازی می گوید اولین اقدام در سال ۹۴ این است که سوداگری را از بخش مسکن خارج کنیم، چراکه بسیاری از مردم قربانی دلالی می‌شوند. به گزارش نامه نیوز،‌ بازار مسکن در دو سال گذشته در رکود به سر برده و کاهش قابل توجه قیمت ها نیز نتوانسته آنچنان که باید تقاضا در بازار را افزایش دهد. البته این در شرایطی است که آمار خرید و فروش مسکن در سال 93 نسبت به سال‎های قبل بهبود یافته و همین موضوع امیدواری به آینده بازار مسکن را افزایش داده است.
آمارهای رسمی نشان می دهد با وجود کاهش 35 درصدی صدور پروانه های ساختمانی، میزان معاملات مسکن 50 درصد رشد داشته است.