خبر : تاثیر توافق هسته ای بر بازار مسکن /​ آیا لغو تحریمها کاهش قیمت ها را در بازار مسکن رقم می زند؟

1394/06/09
2

خلاصه خبر: با لغو تحریم ها و چشم انداز کاهشی نرخ ارز و دلار در کشور اکنون گره بازار مسکن را کورتر شده است.بازار مسکن دیگر از تب و تاب افتاده است. روز به روز از تعداد خریداران مسکن کم می شود و بر فروشندگان بازار افزوده تر می شود. پیشی گرفتن عرضه مسکن بر تقاضا سبب شده است تا وضعیت بازار با رکودی بی سابقه گره بخورد.

به گزارش افکارنیوز، با لغو تحریم ها و چشم انداز کاهشی نرخ ارز و دلار در کشور اکنون گره بازار مسکن را کورتر شده است. خریداران مسکن با امید به کاهش بیشتر قیمت ها یا دست نگه داشته اند یا قراردادهای خود را لغو کرده اند. مشاوران املاک از بازار راکد کسب و کار خود می نالند و از آینده مبهم آن نگران هستند. اما آیا لغو تحریم ها کاهش قیمت ها را در بازار مسکن رقم می زند؟

در بهار امسال معاملات مسكن بعد از رونق زمستاني سال ۹۱، حالت ركودي به خود گرفت. آنطور که آمارها و گفته ها می گویند، قیمت مسکن از بعد از رییس جمهور شدن حسن روحانی ۳۰درصد افت داشته است. مسکن شاید تنها موردی باشد که بیشترین کاهش را در قیمت ها شاهد بوده است. علت ركود در سه‌ماهه اول امسال خوشبینی ها از آینده بازار در دولت تدبیر و امید بود. همین کافی بود تا خریداران از خرید دست بکشند و عرضه کنندگان از متقاضیان بیشتر شود.

آغاز به کار دولت تدبیر و امید، روند افزایشی دوساله قيمت مسكن را متوقف كرد. در سال‌هاي ۹۰ و ۹۱ متوسط قيمت مسكن در تهران در هر سال حدود ۶۰ درصد افزايش داشت. در حالیکه در سال ۹۱ ميانگين قيمت مسكن در تهران مترمربعي سه ميليون تومان بود که در خرداد سال ۹۲ اين عدد به چهار ميليون و ۳۰۰ هزار تومان رسيد. اما در فاصله تيرماه تا مهرماه، ارزش معاملاتي آپارتمان‌هاي مسكوني در پايتخت، ماه به ماه بين ۵/۱ تا ۶ درصد كاهش پيدا كرد. به طوري كه در مهرماه متوسط قيمت ها به سطح زمستان سال ۹۱ يعني مترمربعي سه ميليون و ۹۰۰ هزار تومان برگشت.

بخش مسکن مانند سایرسیکل های اقتصادی شامل دو دوره رکود و رونق است. به طوریکه با پایان بخش رکود، این بخش وارد رونق خواهد شد و برعکس. وضعیت ماه های اخیر مسکن دوره چهارم ركود-رونق مسكن از سال ۱۳۷۰ را کامل کرده است. در حقیقت قبل از سال ۸۹ مسکن در رکود به سر می برد و با آغاز سال ۸۹ رونق به بازار مسکن بازگشت و با رونق گرفتن معاملات در سال‌هاي ۹۰ و سپس اوج‌گيري آن در سال ۹۱، چهارمين دوره رونق تكميل و اكنون نيز با برگشت شديد منحني به پايين، چهارمين دوره ركود در بازار مسكن كامل شده است.

اما با لغو تحریم ها چه بر سر بازار مسکن می آید؟ لغو تحریم ها آینده بازار مسکن را مبهم تر کرده است و از آنجایی که حسن روحانی وعده کاهش نرخ تورم را داده است پیش بینی برای آینده بازار مسکن سخت تر شده است.به نظر می رسد حباب بازار مسکن با کاهش ۱۰ تا ۲۰درصدی قیمت ها از بین رفته است با تکمیل شدن دوران رکود، بازار در انتظار افزایش قیمت ها باشد یا حداقل میلی برای کاهش وجود نداشته باشد. همچنین رشد شاخص قیمت مسکن هیچگاه کمتر از شاخص منحنی تورم حرکت نکرده است. در حال حاضر شاخص قیمت ها در بازار مسکن نسبت به تورم سال ۹۰ سر به سر شده است.

اما ابهامی که میل به کاهش قیمت ها در بخش مسکن را تشدید می کند کاهش نرخ تورم و وعده رییس جمهور در این زمینه است. طبق آخرین گزارش ها نرخ تورم نقطه به نقطه ماهیانه در چند ماه اخیر روندی کاهشی داشته است و آنطور که روحانی گفته است تورم تا پایان امسال روندی کاهشی را طی می کند. بنابر این ممکن است بازار مسکن برای حفظ تعادل خود با نرخ تورم و هچنین افزایش انتظار خریداران برای کاهش بیشتر قیمت ها، قیمت مسکن باز هم کاهش یابد.

با لغو تحریم ها بازار سكه ریزش پیدا کرد و بازار ارز نیز در انتظار ریزش قیمت ها به سر می برد. این وعده ای است که نوبخت سخنگوی دولت قولش را داده است. همچنین لغو تحریم ها کافی بود تا در بازار سهام، شاخص کل بورس یک بار دیگر خط مقاومت جدیدی را بشکند و به سمت بالا صعود کند. از سوي ديگر، نرخ تورم نيز در ماه‌هاي اخير به رشد فزاينده خود خاتمه داده و رو به كاهش گذاشته است. در اين فضا، كشش قيمت‌ها موجب مي‌شود بازار مسكن نيز روند كاهش قيمت را به خود بگيرد.

از سوی دیگر آنگونه که از سیاست های تیم اقتصادی دولت يازدهم حدس زده می شود، توجه ویژه به سمت تولید و صنعت است. به طوریکه با افزایش فروشندگان ارز و سکه، نقدینگی ها به سمت تولید و صنعت هدایت خواهند شد. انتظار می رود در آینده ای نزدیک سوداگري و خريدهاي سرمايه‌اي در بازار مسكن كور خواهد شد و در نتيجه عوامل محرك قيمت مسكن نيز از بازار خارج شود.

در مجموع گرچه علایمی ناچیز در جهت افزایش قیمت ها در بازار مسکن دیده می شود اما میل بازار بیشتر به سمت ثبات قیمت هاست. کاهش بیشتر قیمت مسکن نیز به شرایط تورمی و سیاست های اتخاذی دولت یازدهم در این زمینه گره خورده است.

کلیدواژه ها : تاثیر توافق هسته ای بر بازار مسکن آپارتمان
منبع خبر : http://www.boursenegar.ir